Žiaci prvých ročníkov Obchodnej akadémie v Lučenci sa aj v školskom roku 2024/2025 zapojili do spolupráce s Občianskym združením Innovus, ktorého cieľom je záchrana, obnova a rekonštrukcia kultúrneho dedičstva novohradského regiónu, ochrana životného prostredia a zvyšovanie povedomia o negatívnych dopadoch techniky na životné prostredie. V období od októbra do júna sa študenti vzdelávali a pripravovali na rôzne témy, zamerané na zlepšenie ich environmentálneho povedomia. Absolvovali niekoľko prednášok, zameraných na zmenu správania človeka k prírode a k prírodným zdrojom. K dispozícii mali niekoľko tém o negatívnych javoch a vplyvoch na životné prostredie. Zaujímavé boli témy z oblasti ochrany lesa a lesnej pedagogiky, výsadby a starostlivosti o zeleň. V pravidelných intervaloch, na základe využitia Edukačnej webovej aplikácie – Ekoskóre, členovia Občianskeho združenia Innovus vyhodnocovali prostredníctvom tejto aplikácie a samotných kvízov získané vedomosti a poznatky žiakov. Témy boli rôznorodé, napríklad vplyv metánu a iných plynov na životné prostredie, otepľovanie Arktídy a dýzové prúdenie, znečistenie ovzdušia, ekologická stopa, klimatická kríza, lesná pedagogika, synergia medzi spotrebou prírodných zdrojov a environmentálnou udržateľnosťou, urbanizácia, klimatické zmeny a množstvo iných zaujímavých článkov. Žiakom s najvyšším percentuálnym skóre v rámci absolvovania všetkých kvízov boli odovzdané odmeny.
Členovia Občianskeho združenia Innovus vďaka podpore projektu „Edukačná webová aplikácia“ z Environmentálneho fondu tak mohli odovzdať svoje poznatky a zaujímavým spôsobom vzdelávať žiakov o rôznych nástrahách a dopadoch na životné prostredie. Vysvetlili si fungovanie ekosystému, zmerali si svoju uhlíkovú stopu, predstavili si najkrajšie historické parky a záhrady Bratislavy. Poučnými boli prezentácie a články o výsadbách a starostlivosti o zeleň, žiakov zaujali japonské záhrady - ich symboly, typickosť a odlišnosti od ostatných typov záhrad. Vysvetlili si ekologické možnosti hnojenia prostredníctvom biouhlia pre dlhodobo udržateľnú úrodnosť pôd.
Poďakovanie patrí okrem podpore tohto projektu z Environmentálneho fondu aj pani riaditeľke Obchodnej akadémie v Lučenci, pani Ing. Kataríne Benčíkovej, ďalej pani profesorkám , Mgr. Eve Švecovej a Ing. Antónii Francistyovej, a v neposlednom rade samotným žiakom, vďaka ktorým sme mohli pokračovať v tomto úspešnom projekte aj tento školský rok.
Pevne veríme, že naša vynikajúca spolupráca s Obchodnou akadémiou v Lučenci bude pretrvávať naďalej a aj v budúcom školskom roku budeme môcť s radosťou a nadšením vzdelávať v rámci predmetu biológia nových prvákov. Pevne veríme, že sa nám v ďalších rokoch podarí nadviazať spoluprácu aj s inými strednými školami.
Staň sa aj Ty lokálnym zeleným dobrovoľníkom a pridaj sa k nám!
Mgr. Daniela Schvarzová